Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Co víte o koních, kteří táhli i pozlacený kočár kardinála Troyera?

AKTUALITA | 30. 4. 2021 

Snad každý, kdo navštívil Arcidiecézní muzeum v Olomouci, si pamatuje majestátní pozlacený kočár kardinála Troyera. K tomuto vozu však patří i šestispřeží speciálně vyšlechtěných koní a o nich toho veřejnost zase tolik neví.

Napravit by to měl dokument, který se věnuje právě koním a také kočárům (i tomu olomouckému) v církevních službách. Zhlédnout jej budete moci v České televizi 30. května v rámci pořadu Cesty víry.

Kočáry církevních hodnostářů táhli speciálně vyšlechtění vraníci, jejichž krev dodnes koluje v čistokrevných klasických starokladrubských koních kmene Sacramoso. Tento kmen založili dva hřebci stejného jména. První Sacramoso, narozený v roce 1799, byl přivezen do Kladrub z arcibiskupského hřebčína Rif u Salzburku. Druhý se narodil v roce 1800 v hřebčíně v Kroměříži a patřil olomouckému arcibiskupovi. Rakouská linie kmene Sacramoso zanikla roku 1861, ale linie založená Sacramosem olomouckého arcibiskupa se dochovala až do současnosti. 

Při natáčení v Arcidiecézním muze Olomouc doprovázela štáb ČT kurátorka Muzea umění Olomouc Simona Jemelková, která také poskytla  filmařům zasvěcený výklad o historii kočáru.  

Fotogalerie
Arcidiecézní muzeum Olomouc

Kurátorka Muzea umění Olomouc Simona Jemelková při natáčení pořadu ČT o církevních koních a kočárech


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 29. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies