Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V Arcidiecézním muzeu znovu oživí starou tradici – Božítělovou posýpku

AKTUALITA | 2. 6. 2020

Božítělovou posýpku, téměř zapomenutou křesťanskou tradici zdobení příbytků vysypávanými květinovými obrazci, již potřetí připomenou kurátoři Muzea umění před olomouckým Arcidiecézním muzeem, a to ve čtvrtek 11. června v 15 hodin.

"Ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice slavíme na památku ustanovení eucharistie Slavnost Těla a krve Páně, známou také jako Božítělová slavnost. S tímto svátkem se kdysi v téměř celé Evropě pojila tradice vytvářet ornamentální obrazce z nejrůznějších květů. Do současnosti se u nás udržela především v několika obcích na Moravskobudějovicku a Jemnicku, kde si lidé Božítělovou slavnost ozvláštňují výzdobou z květin i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce. Tuto květinovou obětinu si pak navzájem hodnotí, obcházejí sousedy, navštěvují se; je to velmi příjemná společenská akce. Dříve to byla záležitost zvláště dětí a jejich matek," vysvětluje podstatu tradice kurátorka Arcidiecézního muzea Martina Potůčková.

S oživením této tradice přišla v roce 2017 brněnská zahradní architektka Lucie Králíková (Efemér), která se zabývá výzkumem českých a moravských tradic a rituálů v prostoru města, tehdy vytvořila posýpku v centru Brna, o rok později oslovila i ostatní, aby se přidali.

"V roce 2018 jsme se zapojili také my, a tento krásný zvyk se tak i u nás v Olomouci opět pomalu stává tradicí. Kdokoli má zájem, může se k nám připojit také letos ve čtvrtek 11. června v 15.00 před Arcidiecézním muzeem Olomouc a společně s námi vytvořit už potřetí posýpku nebo se jen tak přijít pokochat pohledem na ni," láká milovníky květin a tradic Martina Potůčková.

"Pokud máte možnost, vezměte s sebou také nejrůznější květy či listy, které bychom mohli použít, či se k nám přidejte a pomozte nám je nasbírat v předvečer svátku," dodává.

Fotogalerie
Božítělová posýpka

Lidé Božítělovou posýpku ozvláštňují výzdobou z květin i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce.

Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 2. 10. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies