Můžete si koupit

Galerie a muzeum litoměřické diecéze JAKO HOST Arcidiecézního muzea Olomouc

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Během Noci kostelů se otevře i Zdíkův palác

AKTUALITA | 9. 6. 2020

V pátek 12. června proběhne v České republice Noc kostelů a i letos se do ní zapojí Arcidiecézní muzeum Olomouc. Pro návštěvníky zdarma otevře od 18 do 21 hodin Zdíkův palác. 

Olomoucký románský biskupský palác se řadí mezi nejvýznamnější vrcholně románské obytné stavby v Evropě. Letos jej však čeká rozsáhlá rekonstrukce, která jej už od léta na celý rok znepřístupní návštěvníkům. Noc kostelů tak bude jednou z posledních příležitostí vidět tento skvost ve stávající podobě za večerního světla.

„Rekonstruovat budeme celou návštěvnickou infrastrukturu. Ta současná, která pochází z 80. let minulého století, bude kompletně vyměněna za novou podle návrhu architekta Jana Šépky. Také zpřístupníme všechna čtyři ramena křížové chodby a změní se i sklon střechy,“ vysvětluje vedoucí odboru starého umění MUO Miroslav Kindl.

„Zdíkův palác by měl být s největší pravděpodobností znovu veřejnosti otevřen v průběhu příštího roku,“ dodává.

Vznik olomoucké rezidence souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. V roce 1141 sem biskup natrvalo přesídlil spolu s dvanácti kanovníky. Architektura rezidence neměla v českých zemích 12. století obdoby. Biskupův palác byla patrová stavba obdélníkového půdorysu. Přízemí sloužilo jako hospodářská budova. První poschodí, které je nyní součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea, sloužilo jako soukromá rezidence. Původní podlaha byla níže než lávka, po níž prochází návštěvníci. Lávka totiž spočívá na gotické klenbě, která byla na místě zbořeného románského paláce vztyčena při stavbě křížové chodby ve 14. století.

Fotogalerie
Noc kostelů

Letošní Noc kostelů se bude konat v pátek 12. června.

Noc kostelů

Zdíkův palác bude v pátek zdarma otevřen od 18 do 21 hodin. 

Noc kostelů

Vzácná románská okna

Noc kostelů

Palác už letos v létě čeká rekonstrukce.

Noc kostelů
Noc kostelů

Navštěvníci se budou moct projít i gotickou křížovou chodbou.

Noc kostelů

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies