Art brut film Olomouc 2018

čt | 22. 3. |16.30 hodin |MOZARTEUM | VSTUP VOLNÝ
Sedmý ročník nekomerční přehlídky filmů a videosnímků, věnovaných pozoruhodnému fenoménu art brut či outsider art v tom nejširším významovém pojetí. 

Základním smyslem několikaleté existence olomoucké přehlídky Art brut film je šíření relevantních informací o tomto svébytném výtvarném projevu a upozorňování na různé formy jeho prezentace. "K seznamování českého publika s autentickými tvůrci art brut u nás i v zahraničí jsme kromě jiných možností spatřovali i ve využití dnes již bohatého a stále se rozšiřujícího fondu dokumentárních filmů a videí a rozhodli se před šesti roky pravidelně pořádat ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a sdružením ABCD komorní filmovou přehlídku," říká pořadatel festivalu Pavel Konečný.

Letošní přehlídka je věnována především italským outsiderům, ale v úvodní části také poutavému historickému pohledu na vývojové etapy art brut. "Dramaturgická příprava tohoto ročníku probíhala v těsné spolupráci s italskou kunsthistoričkou, kurátorkou a přední odbornicí na tuto specifickou oblast umění paní Danielou Rosi. Ta již po mnoho roků studuje vztah mezi uměním, psychickou nemocí a uměleckými projevy autodidaktů. Objevuje v Itálii nové talenty mimo oficiální uměleckou scénu v chráněných dílnách jako součást péče o oblast sociální a etnické marginality," prozrazuje Konečný.

Další spolupracující osobností je francouzský filmový režisér Arthur Borgnis, který na olomoucké přehlídce v české premiéře uvede svůj nový objevný dokumentární snímek, věnovaný historii a předním, dnes již ikonickým osobnostem světového art brut „Eternity has no door of escape“ (Věčnost nemá dveře úniku). Jádro filmů přehlídky se zaměří na snímky, přibližující klasiky marginální tvorby art brut v Itálii, u jejichž prosazení na mezinárodní scéně neprofesionální výtvarné tvorby, ale i v domácích podmínkách, stály od 60. let 20. století takové osobnosti italské kultury jako spisovatelé Alberto Moravia, Dino Buzzati nebo scénárista Cesare Zavattini.

"Doufáme, že vás letošní filmová nabídka zaujme a kontinuálně naváže na předcházející ročníky, které měly ostatně velký ohlas u nás, ale dokonce i v zahraničí. Upevní tak dobře se rozvíjející tradici a kromě jiného také opět připomene slavnou olomouckou rodačku, dnes již světově uznávanou tvůrkyni art brut paní Annu Zemánkovou," dodává Pavel Konečný.

     

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 26. 7. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

16 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016