Polská poválečná abstrakce

Muzeum moderního umění Olomouc | Trojlodí
19. 4. 2018 – 19. 8. 2018 
 

Vůbec poprvé do českých zemí zamíří výstava, která se komplexně zabývá polskou abstraktní malbou. Návštěvníci Muzea umění Olomouc se tak mohou těšit od 19. dubna 2018 až na sto šedesát děl nejvýznamnějších polských umělců tvořících od čtyřicátých let 20. století až po současné autory. Výstava Polská poválečná abstrakce bude k vidění v Trojlodí Muzea moderního umění do 19. srpna 2018. 

„Těžištěm výstavy budou díla zapůjčená z významných varšavských a vratislavských soukromých sbírek. Ty disponují díly těch nejvýznamnějších polských poválečných autorů,“ prozradila kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová. 

Návštěvníci uvidí díla nejslavnějších polských abstrakcionistů. „Jsou to malíři jako Władysław Strzemiński, Jonas Stern, Jerzy Skarżyński, Marian Bogusz, Maria Jarema, Alfred Lenica, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Brzozowski, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Stefan Gierowski, Wojciech Fangor, Roman Opalka, Jerzy Kałucki či Jan Pamuła a další,“ vyjmenovává některé z předních polských autorů Štěpánka Bieleszová. 

„Mezi těmito jmény by neměl zapadnout ani Tadeusz Kantor, autor známého výroku Abstrakce je mrtvá, ať žije abstrakce. Jeho široký umělecký záběr sahal od malby přes scénografii až k divadelní režii. Kantor je umělec minimálně celoevropského rozměru,“ připomíná kurátor Ladislav Daněk.

Na výběru děl se podílí mezinárodní tým kurátorů. Českou republiku a potažmo Muzeum umění Olomouc v něm zastupují právě Štěpánka Bieleszová a Ladislav Daněk. „Kromě nás jsou členy tohoto týmu francouzský expert na meziválečnou a poválečnou evropskou avantgardu Andrei Nakov nebo polská historička a teoretička umění Bożena Kowalska, která je autorkou řady odborných publikací. Polské historiky umění zastupuje také Barbara Ilkosz, která má na svém kontě například publikaci Zapisy przemian: sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała. Poslední, ale důležitou, členkou týmu je historička umění Beata Gawrońska-Oramus, která má mimo jiné na starosti celkovou koncepci tohoto opravdu náročného výstavního titulu,“ uvedla Štěpánka Bieleszová. 

Není to první výstavní projekt Muzea umění Olomouc, který se zabývá polským uměním. „Na problematiku středoevropské poválečné kulturní historie se soustřeďujeme dlouhodobě. Jako jediná instituce v České republice také začleňujeme díla polských autorů do svých expozic,“ připomněla Štěpánka Bieleszová. 

Fotogalerie
Jan Tarasin

Oživené předměty, 1997

Jerzy Skarżyński

Gold diggers, 1986

Jan Pamuła

Deset verzí jednoho obrazu, 4/10, 1993

Aleksander Kobzdej

Podróż, 1965


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10:00–18:00
Muzeum moderního umění 10:00–18:00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 11. 2017

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016