Abstrakce.PL

Muzeum moderního umění Olomouc | Trojlodí
20. 4. 2018 – 19. 8. 2018 
 

Vůbec poprvé do českých zemí zamíří výstava, která se komplexně zabývá polskou abstraktní malbou. Návštěvníci Muzea umění Olomouc se tak mohou těšit od 20. dubna 2018 až na sto šedesát děl nejvýznamnějších polských umělců tvořících od čtyřicátých let 20. století až po současné autory. Výstava Abstrakce.PL bude k vidění v Trojlodí Muzea moderního umění do 19. srpna 2018. 

Na výběru děl se podílí mezinárodní tým kurátorů. Českou republiku a potažmo Muzeum umění Olomouc v něm zastupují právě Štěpánka Bieleszová a Ladislav Daněk. „Kromě nás jsou členy tohoto týmu francouzský expert na meziválečnou a poválečnou evropskou avantgardu Andrei Nakov nebo polská historička a teoretička umění Bożena Kowalska, která je autorkou řady odborných publikací. Polské historiky umění zastupuje také Barbara Ilkosz, která má na svém kontě například publikaci Zapisy przemian: sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała. Poslední, ale důležitou, členkou týmu je historička umění Beata Gawrońska-Oramus, která má mimo jiné na starosti celkovou koncepci tohoto opravdu náročného výstavního titulu,“ uvedla Štěpánka Bieleszová.

Návštěvníci uvidí díla nejvýznamnějších polských abstrakcionistů. „Jsou to malíři jako Władysław Strzemiński, Jonas Stern, Jerzy Skarżyński, Marian Bogusz, Maria Jarema, Alfred Lenica, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Brzozowski, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Stefan Gierowski, Wojciech Fangor, Roman Opalka, Jerzy Kałucki či Jan Pamuła a další,“ vyjmenovává některé z předních polských autorů Štěpánka Bieleszová.

„Mezi těmito jmény by neměl zapadnout ani Tadeusz Kantor, autor známého výroku Abstrakce je mrtvá, ať žije abstrakce. Jeho široký umělecký záběr sahal od malby přes scénografii až k divadelní režii. Kantor je umělec minimálně celoevropského rozměru,“ připomíná kurátor Ladislav Daněk

„Těžištěm výstavy budou díla zapůjčená z významných varšavských a vratislavských soukromých sbírek. Ty disponují díly těch nejvýznamnějších polských poválečných autorů,“ prozradila kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová. 

Novinky z příprav výstavy i z jejího průběhu můžete sledovat i na fb stránkách Abstrankce.pl.

Není to první výstavní projekt Muzea umění Olomouc, který se zabývá polským uměním. „Na problematiku středoevropské poválečné kulturní historie se soustřeďujeme dlouhodobě. Jako jediná instituce v České republice také začleňujeme díla polských autorů do svých expozic,“ připomněla Štěpánka Bieleszová. 

Projekt je spoluorganizován institutem Adama Mickiewicze, který působí pod značkou Culture.pl v rámci mezinárodního kulturního programu POLSKA 100, který doprovází stoletou obnovu nezávislosti Polska.
Financováno Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky v rámci víceletého programu NIEPODLEGŁA 2017-2021. Projekt dále finančně podporuje Polský institut Praha. 

           

Zápujčitelé:

       

Fotogalerie
Jan Pamuła

Bez názvu, 1980

Jerzy Rosołowicz

Neutronikon-S-02, 1977

Tadeusz Kantor

Las Vegas, 1956/1957

Aleksander Kobzdej

Chexbres III (Szczelina Czerwona), 1968

Henryk Stażewski

Relief Biały XIX, 1961

Alfred Lenica

Nadawanie kształtu VIII (později nazvá Nadanie kształtu II), 1957

Tadeusz Brzozowski

Struna, 1957

Wojciech Fangor

B103, 1966

Ryszard Winiarski

Losowanie dwiema kostkami, 1977

Stefan Gierowski

Obraz CCCXXIII, 1974-1975


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10:00–18:00
Muzeum moderního umění 10:00–18:00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 20. 2. 2018

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016