Cesty umění | Středoevropské umění nebo Umění ve střední Evropě?

st | 16. 1. | 16.30 hodin | Muzeum moderního umění | VSTUPNÉ 100 Kč
komentovaná prohlídka historičky umění Moniky Švec Sybolové a literárního historika Mojmíra Dostála zaměřená na fenomény středoevropského umění

„Střední Evropa“ je zvláštní pojem – jako by to snad ani nebylo místo. Je plná hranic mezi svými obyvateli i různými časy ve kterých žijí titíž lidé, a přitom jí její vlastní hranice téměř jistě chybějí: nikdo totiž není schopen přesně říct, kde vlastně začíná a kde končí.

Je Střední Evropa jako kulturní fenomén „prostorem zaniklého životního slohu“, pestrou laboratoří životního stylu, nebo jen křižovatkou těch, kdo odcházejí žít někam jinam? Je kavárna opravdu všude kam přijdou její hosté? Jak vypovídají a co říkají o středoevropském osudu výtvarná díla vzniklá kdekoli mezi Amerikou a Austrálií? Na pomoc si k umění výtvarnému tentokrát přizveme svědky a vypravěče z nejpovolanějších: paměť a literaturu. 

Byl „Dům národů“ Habsburské monarchie a jeho problémy opravdu jen časově předcházející „metaforou současné Evropy“ a může nám zrcadlo umění, vyrobené původně pro někoho úplně jiného, než jsme my sami, ukázat naši vlastní tvář? A poznáme se v něm, nebo v jeho lesku uvidíme „jen“ Umění?

Pokud se chcete zúčastnit, přihlaste se prosím na email: cestyumeni@gmail.com nebo tel.: 739 047 065


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 17. 6. 2019

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016