Art brut film Olomouc 2018

čt | 22. 3. |16.30 hodin |MOZARTEUM | VSTUP VOLNÝ
Sedmý ročník nekomerční přehlídky filmů a videosnímků, věnovaných pozoruhodnému fenoménu art brut či outsider art v tom nejširším významovém pojetí. 

Základním smyslem několikaleté existence olomoucké přehlídky Art brut film je šíření relevantních informací o tomto svébytném výtvarném projevu a upozorňování na různé formy jeho prezentace. "K seznamování českého publika s autentickými tvůrci art brut u nás i v zahraničí jsme kromě jiných možností spatřovali i ve využití dnes již bohatého a stále se rozšiřujícího fondu dokumentárních filmů a videí a rozhodli se před šesti roky pravidelně pořádat ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a sdružením ABCD komorní filmovou přehlídku," říká pořadatel festivalu Pavel Konečný.

Letošní přehlídka je věnována především italským outsiderům, ale v úvodní části také poutavému historickému pohledu na vývojové etapy art brut. "Dramaturgická příprava tohoto ročníku probíhala v těsné spolupráci s italskou kunsthistoričkou, kurátorkou a přední odbornicí na tuto specifickou oblast umění paní Danielou Rosi. Ta již po mnoho roků studuje vztah mezi uměním, psychickou nemocí a uměleckými projevy autodidaktů. Objevuje v Itálii nové talenty mimo oficiální uměleckou scénu v chráněných dílnách jako součást péče o oblast sociální a etnické marginality," prozrazuje Konečný.

Další spolupracující osobností je francouzský filmový režisér Arthur Borgnis, který na olomoucké přehlídce v české premiéře uvede svůj nový objevný dokumentární snímek, věnovaný historii a předním, dnes již ikonickým osobnostem světového art brut „Eternity has no door of escape“ (Věčnost nemá dveře úniku). Jádro filmů přehlídky se zaměří na snímky, přibližující klasiky marginální tvorby art brut v Itálii, u jejichž prosazení na mezinárodní scéně neprofesionální výtvarné tvorby, ale i v domácích podmínkách, stály od 60. let 20. století takové osobnosti italské kultury jako spisovatelé Alberto Moravia, Dino Buzzati nebo scénárista Cesare Zavattini.

"Doufáme, že vás letošní filmová nabídka zaujme a kontinuálně naváže na předcházející ročníky, které měly ostatně velký ohlas u nás, ale dokonce i v zahraničí. Upevní tak dobře se rozvíjející tradici a kromě jiného také opět připomene slavnou olomouckou rodačku, dnes již světově uznávanou tvůrkyni art brut paní Annu Zemánkovou," dodává Pavel Konečný.

     

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00 - 18.00
Muzeum moderního umění 10:00–18:00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 2. 6. 2020

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016